Cinamonas ir vaistai – pavojinga sąveika, apie kurią gamintojai jums nepasako

cinnamon interacts dangerously with medications

Cinamone, ypač paplitusioje Cassia veislėje, yra kumarino, kuris skystina kraują ir gali pavojingai sąveikauti su vaistais. Jis gali sustiprinti antikoaguliantų poveikį, sukelti hipoglikemiją, kai vartojami vaistai nuo diabeto, paveikti širdies vaistus ir antibiotikus. Farmacijos kompanijos retai atskleidžia šią riziką dėl ribotų reguliavimo reikalavimų ir rinkos sumetimų. Pacientai turėtų apriboti Cassia cinamono vartojimą iki 2,5-5 ml per dieną, vietoj jo apsvarstyti Ceilono cinamono vartojimą ir pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais. Skirtumas tarp saugaus vartojimo ir pavojingos sąveikos dažnai priklauso nuo žinių, kurių nesuteikia gamintojai.

Mokslas apie kumariną: paslėptas cinamono junginys

Natūralus organinis junginys kumarinas slypi tam tikrose cinamono rūšyse, ypač Cassia cinamone, kuris dažniausiai parduodamas Šiaurės Amerikos ir Europos rinkose.

Reklama

Ši aromatinė medžiaga suteikia cinamonui išskirtinį skonį, tačiau vartojama dideliais kiekiais gali kelti pavojų sveikatai.

Chemiškai kumarinas priskiriamas benzopirono grupei, jis veikia kaip kraują skystinanti medžiaga, nes slopina nuo vitamino K priklausomus krešėjimo veiksnius.

Ceilono cinamono sudėtyje yra minimalus kiekis (0,004 %), o Cassia cinamono sudėtyje gali būti iki 1 % kumarino pagal masę.

Reklama

Europos maisto saugos tarnyba nustatė leistiną paros norm ą – 0,1 mg kumarino kilogramui kūno svorio, kad būtų išvengta kepenų pažeidimų.

Dažniausiai vartojami vaistai, kuriuos veikia cinamono vartojimas

Keletas plačiai vartojamų vaistų labai sąveikauja su cinamonu, ypač jei vartojami dideliais kiekiais arba papildų pavidalu.

Daugiausia įtakos turi kraują skystinantys vaistai, pavyzdžiui, varfarinas, kurio sudėtyje esantis kumarinas gali sustiprinti antikoaguliantinį poveikį ir padidinti kraujavimo riziką.

Reklama

Vaistai nuo diabeto, pavyzdžiui, metforminas, gali sąveikauti su cinamono cukraus kiekį kraujyje mažinančiomis savybėmis ir sukelti hipoglikemiją.

Širdies vaistai, ypač tie, kuriais gydoma hipertenzija, gali stipriau veikti kartu su cinamonu.

Be to, vartojant tam tikrus antibiotikus ir statinus su cinamono papildais, pakinta jų absorbcija.

Reklama

Imunosupresantus vartojantys pacientai turėtų būti atsargūs, nes cinamonas gali keisti vaistų metabolizmą dėl citochromo P450 fermentų sąveikos.

Įspėjamieji kenksmingos cinamono ir vaistų sąveikos požymiai

Norint atpažinti nepageidaujamas cinamono ir vaistų derinių reakcijas, reikia atidžiai stebėti specifinius simptomus.

Derinant cinamoną su antikoaguliantais, pacientus reikia stebėti, ar neatsiranda neįprasto kraujavimo, mėlynių ar pailgėjusio krešėjimo laiko.

Reklama

Vartojant vaistus nuo diabeto, hipoglikemija gali pasireikšti galvos svaigimu, sumišimu ar gausiu prakaitavimu.

Virškinimo trakto sutrikimai, įskaitant pykinimą, mėšlungį ir viduriavimą, dažnai rodo probleminę sąveiką su antibiotikais ar priešuždegiminiais vaistais.

Su kepenimis susiję simptomai, tokie kaip gelta, tamsus šlapimas ar pilvo skausmas, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją, ypač jei cinamonas vartojamas kartu su hepatotoksiniais vaistais.

Reklama

Apie bet kokius naujus ar pablogėjusius simptomus, atsiradusius vartojant cinamoną vienu metu, reikia nedelsiant pranešti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams.

Kodėl farmacijos bendrovės tyli apie šią riziką

Nepaisant gausėjančių įrodymų apie galimą cinamono ir įvairių medikamentų sąveiką, farmacijos bendrovės dažniausiai vengia kalbėti apie šią riziką savo vartotojams skirtoje medžiagoje ir įspėjamosiose etiketėse.

Tokia tyla visų pirma susijusi su reguliavimo apribojimais. FDA nereikalauja atskleisti sąveikos su maisto papildais ar maisto produktais, nebent ji būtų galutinai įrodyta. Farmacijos bendrovės sumažina atsakomybę, nes laikosi tik minimalių informacijos atskleidimo reikalavimų.

Reklama

Be to, išsamūs sąveikos tyrimai yra brangūs ir užtikrina minimalią investicijų grąžą. Įtakos turi ir rinkos aplinkybės. Įmonės baiminasi, kad išsamūs įspėjimai gali atgrasyti nuo vaistų vartojimo ar jų laikymosi.

Dėl šios reguliavimo spragos vartotojai lieka priklausomi nuo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, kuriems patiems gali trūkti išsamios informacijos apie vaistažolių ir vaistų sąveiką.

Cassia vs. Ceylon: Ne visi cinamonai yra vienodi

Botaninis skirtumas tarp Cassia ir Ceilono cinamono yra labai svarbus vaistų sąveikos rizikos veiksnys, kurį vartotojai retai supranta.

Reklama

Kasijos cinamono (Cinnamomum cassia), paprastai randamo Šiaurės Amerikos prekybos centruose, sudėtyje yra gerokai daugiau kumarino, junginio, kuris gali sustiprinti antikoaguliacinį poveikį, o reguliariai vartojamas gali pažeisti kepenis.

Ceilono cinamone (Cinnamomum verum), dažnai vadinamame „tikruoju cinamonu”, yra minimalus kumarino kiekis, todėl vaistų sąveikos rizika yra gerokai mažesnė, ypač su kraują skystinančiais vaistais ir vaistais nuo diabeto.

Produktų etiketėse retai nurodoma, kokia cinamono rūšis naudojama, todėl vartotojai nėra informuoti apie galimas pasekmes sveikatai, kai cinamono papildai derinami su receptiniais vaistais.

Reklama

Saugūs vartojimo kiekiai ir alternatyvūs prieskoniai

Jei cinamonas vartojamas kaip maisto papildas, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai paprastai rekomenduoja Cassia cinamono suvartoti mažiau nei 0,5-1 arbatinį šaukštelį (2-4 gramus) per dieną, kad būtų išvengta nepageidaujamo poveikio dėl kumarino kiekio.

Ceilono cinamono galima vartoti daugiau dėl gerokai mažesnės kumarino koncentracijos.

Kardamonas, imbieras, muskatas ir kvapieji pipirai yra panašaus skonio ir nekelia su kumarinais susijusios rizikos.

Reklama

Šie prieskoniai teikia panašią kulinarinę naudą ir padeda išvengti galimos vaistų sąveikos, ypač su antikoaguliantais, vaistais nuo diabeto ir tam tikrais antibiotikais.

Pacientai visada turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, prieš įtraukdami didelį kiekį bet kokių prieskonių į savo režimą, ypač jei vartoja receptinius vaistus.

Užfiksuoti atvejai: Kai cinamonas tapo pavojingas

Medicininėje literatūroje yra užfiksuoti keli atvejai, kai cinamono vartojimas sukėlė sunkių nepageidaujamų reakcijų dėl vaistų sąveikos.

Reklama

2018 m. atliktame atvejo tyrime aprašytas 73 metų paciento, vartojusio varfariną, atvejis, kai dvi savaites vartojęs cinamono papildų jis patyrė pavojingą kraujavimą. Jo INR lygis padvigubėjo ir viršijo terapinį intervalą.

2015 m. trims pacientams, vartojantiems vaistus nuo cukrinio diabeto, be gydytojo konsultacijos įtraukus cinamoną į gydymo schemą, pasireiškė sunki hipoglikemija.

Užfiksuota cinamono ir ciklosporino sąveika pacientui, kuriam buvo atlikta transplantacija, sukėlė toksinį vaisto kiekį, dėl kurio prireikė hospitalizacijos.

Reklama

FDA pranešimų apie nepageidaujamus įvykius sistemoje 2010-2020 m. užfiksuoti 28 atvejai, kai cinamonas buvo siejamas su vaistų vartojimo komplikacijomis.

Kaip pasikalbėti su gydytoju apie prieskonių sąveiką

Pacientams, vartojantiems receptinius vaistus, labai svarbu su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais aptarti vaistažolių papildų ir prieskonių sąveiką.

Kalbėdami konkrečiai apie cinamono sąveiką, pacientai į susitikimus turėtų atsinešti visą papildų, prieskonių ir dozių sąrašą.

Reklama

Veiksmingas bendravimas apima tiesioginius klausimus apie galimą vaistų ir reguliariai vartojamų prieskonių sąveiką.

Pacientai turėtų tiksliai apibūdinti vartojimo įpročius – ar cinamoną vartoja kaip maisto papildą, ar gamindami maistą, ar kaip kasdienį priedą.

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali aktyviai neklausinėti apie prieskonių vartojimą, todėl šiuos pokalbius turi inicijuoti pacientai.

Reklama

Dokumentuojant bet kokį pastebėtą poveikį po cinamono vartojimo vartojant vaistus, gaunama vertingos klinikinės informacijos, kuri padeda gydytojams tinkamai koreguoti gydymo planus.

Apsaugokite save: Vaistų saugios virtuvės kūrimas

Be pokalbių su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, praktiniai veiksmai namų virtuvėje padeda sumažinti nenumatytą vaistų sąveiką su cinamonu ir kitais prieskoniais.

„Vaistams saugios zonos” sukūrimas apima sistemingą organizavimą. Pacientai turėtų vesti išsamų prieskonių sąrašą, kuriame būtų pažymėtos galimos sąveikos su paskirtais vaistais.

Reklama

Spalvotais kodais pažymėtos talpyklos arba įspėjamosios etiketės gali vizualiai įspėti apie didelės rizikos derinius. Atskiros pasiruošimo vietos skirtingiems šeimos nariams, vartojantiems įvairius vaistus, sumažina kryžminės taršos riziką.

Skaitmeninės virtuvinės svarstyklės užtikrina tikslius matavimus, kai maži kiekiai yra saugūs, o didesnės dozės kelia problemų. Reguliarus virtuvės auditas padeda pašalinti pasenusius prieskonius, kurių stiprumas gali būti padidėjęs arba cheminė sudėtis pakitusi dėl oksidacijos.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like