Naujausi tyrimai rodo, kad saikingas kavos (3-4 puodeliai) ir žaliosios arbatos (2-3 puodeliai) vartojimas gali gerokai pagerinti atsigavimą po infarkto ir insulto. 2021 m. atlikta metaanalizė parodė, kad kava 15 % sumažino pacientų, patyrusių infarktą, mirtingumą, o JPHC tyrimas parodė, kad žalioji arbata 32 % sumažino insulto pasikartojimą. Šią naudą lemia polifenoliai, kurie kovoja su uždegimu ir oksidaciniu stresu, kartu gerindami kraujagyslių funkciją. Vartojimo laikas ir nuoseklumas yra labai svarbūs siekiant maksimaliai padidinti apsauginį poveikį.
Bioaktyvieji junginiai, lemiantys apsauginį poveikį
Kavos ir žaliosios arbatos naudą širdies ir kraujagyslių sistemai lemia kompleksiškumas . Abiejuose gėrimuose yra polifenolių, galingų antioksidantų, kovojančių su oksidaciniu stresu ir uždegimu – pagrindiniais širdies ir kraujagyslių pažeidimų, atsirandančių po infarktų ir insultų, veiksniais.
Apsauginį kavos poveikį visų pirma lemia chlorogeninės rūgštys ir kofeino rūgštis, kurios gerina endotelio funkciją ir mažina uždegimo žymenis. Be to, saikingas kofeino kiekis gerina smegenų kraujotaką.
Žaliojoje arbatoje esantys katechinai, ypač epigalokatechino galatas (EGCG), pasižymi ypatingomis neuroprotekcinėmis savybėmis. Šie junginiai stabilizuoja ląstelių membranas, slopina lipidų peroksidaciją ir suaktyvina ląstelių išgyvenimo kelius, kurie apsaugo neuronus nuo žūties, kai sutrinka deguonies tiekimas širdies ir kraujagyslių ligų metu.
Naujausių klinikinių tyrimų duomenys ir pacientų rezultatai
Vis daugiau atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų ir stebėjimo tyrimų įrodymų patvirtina kavos ir žaliosios arbatos vartojimo naudą širdies ir kraujagyslių sistemai po širdies įvykių.
2021 m. atlikta 36 tyrimų metaanalizė parodė, kad saikingas kavos vartojimas (2-3 puodeliai per dieną) per penkerių metų stebėjimo laikotarpį 15% sumažino pacientų, patyrusių infarktą, mirtingumą.
Panašiai, JPHC tyrimas, kuriame dalyvavo 40 530 japonų, išgyvenusių insultą, parodė, kad tiems, kurie kasdien išgerdavo bent keturis puodelius žaliosios arbatos, ligos pasikartojimo dažnis buvo 32 % mažesnis .
Mokslininkai šiuos rezultatus aiškina priešuždegiminiu ir antioksidaciniu junginių poveikiu.
Atrodo, kad labai svarbus yra vartojimo laikas, nes geriausia, kai reguliariai pradedama vartoti per šešis mėnesius po įvykio.
Rekomenduojami vartojimo įpročiai siekiant didžiausios naudos
Kiek kavos ar žaliosios arbatos turėtų suvartoti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai, kad pagerėtų sveikimo rezultatai?
Tyrimai rodo, kad 3-4 puodeliai kavos per dieną idealiai apsaugo širdies ir kraujagyslių sistemą be neigiamo šalutinio poveikio. Žaliajai arbatai naudingi 2-3 puodeliai per dieną, kurie suteikia maždaug 200-400 mg katechinų.
Svarbu laikas – vartojant iš ryto ir ankstyvą popietę, išvengiama miego sutrikimų ir išlaikomas apsauginis poveikis.
Pacientai turėtų vengti pernelyg didelio cukraus ar grietinėlės kiekio, nes tai gali sumažinti naudą. Individuali tolerancija yra skirtinga, todėl asmenys, jaučiantys širdies plakimą ar nerimą, turėtų atitinkamai sumažinti vartojimą.
Nuolatinis kasdienis vartojimas, atrodo, yra naudingesnis nei retkarčiais vartojamas didelis kiekis, siekiant išlaikyti kardioprotekcinį poveikį po širdies priepuolio ar insulto.
Širdies ir kraujagyslių bei neurologinės apsaugos mechanizmai
Kavos ir žaliosios arbatos nauda neapsiriboja vien tik rekomenduojamais vartojimo būdais, bet ir pagrindiniais biologiniais procesais, kuriuos jos sukelia organizme. Abiejuose gėrimuose yra polifenolių, kurie mažina uždegimą ir oksidacinį stresą– pagrindinius širdies ir kraujagyslių pažeidimus sukeliančius veiksnius.
Kavoje esantis kofeinas ir chlorogeninės rūgštys gerina kraujagyslių funkciją, nes didina azoto oksido gamybą, skatina kraujagyslių išsiplėtimą ir gerina kraujotaką.
Tuo tarpu žaliojoje arbatoje esantys katechinai, ypač EGCG, apsaugo neuronų ląsteles nuo pažeidimų išemijos metu.
Be to, šie gėrimai moduliuoja gliukozės apykaitą ir lipidų profilį, mažindami aterosklerozinių plokštelių formavimąsi.
Jų neuroprotekcinės savybės apima ląstelių išgyvenimo kelių aktyvinimą ir eksitotoksiškumo mažinimą, o tai gali sumažinti žalą insulto metu.
Kaip šie gėrimai papildo tradicinį gydymą
Nors tradiciniai farmakologiniai gydymo būdai tebėra po širdies ir insulto gydymo pagrindas, kava ir žalioji arbata gali būti vertingi papildomi gydymo būdai, didinantys bendrą gydymo veiksmingumą.
Šie gėrimai gali papildyti antitrombocitinius vaistus savo natūraliomis antikoaguliacinėmis savybėmis. Žaliojoje arbatoje esantys antioksidantai gali padidinti statinų veiksmingumą valdant cholesterolio kiekį kraujyje, o kavos priešuždegiminis poveikis gali padėti audinių gijimui kartu su įprastiniais gydymo būdais.
Medicinos specialistai, rengdami išsamius sveikimo planus, vis dažniau pripažįsta šią papildomą naudą.
Svarbu, kad pacientai, prieš įtraukdami šiuos gėrimus į savo gydymo režimą, konsultuotųsi su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, nes reikia atsižvelgti į individualius veiksnius, pavyzdžiui, vaistų sąveiką.