Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

LtIEng
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

 

 

 

Su mumis galima susisiekti:

Mob. tel. 8 650 80324
El. paštu smlpc@hi.lt

 

 

Aplinkos sveikata
Europos aplinkos ir sveikatos procesas
Aplinkos oras
Būstas
Klimatas ir sveikata
Maudyklos
Transportas, sveikata ir aplinka
Vandens ir sveikatos protokolas
Neinfekcinių ligų profilaktika
Ligų profilaktika
Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai
Sužalojimų prevencija
Aplinkos ir sveikatos rodikliai
Mityba ir fizinis aktyvumas
Mityba
Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai
Maisto sauga
Mitybos duomenų bazė
Maisto produktų cheminės sudėties duomenų bankas
Maisto produktų sudėties stebėsena
Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
Codex Alimentarius komisija (CAC)
Fizinis aktyvumas
Žindymo skatinimo komitetas
Sveikatos mokymas
Renginiai
Patarimai
Patirties sklaida
„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis
Ugdymo ir mokymo ataskaitos
Vaikų sveikatos stiprinimas
Aktyvi mokykla
Edukaciniai filmukai sveikatos stiprinimo temomis
Informaciniai socialinės reklamos filmukai 5-12 klasių mokiniams
Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose
Sveikatą stiprinanti mokykla
Geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo gerųjų praktikų portalai
Naujienos
Aktualijos
Nuotraukų galerija
Radijo laidos
Pranešimai žiniasklaidai
Paslaugos
Privalomasis mokymas
Registracija į nuotolinius privalomojo higienos mokymo kursus ir (ar) atestaciją
Paslaugos
Programos ir projektai
Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai
Tarptautiniai projektai
Valstybinės programos
Renginiai
Būsimi renginiai
Įvykę renginiai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ligų profilaktika
Limfomos – onkologiniai susirgimai, gresiantys tiek jauniems, tiek vyresniems žmonėms 2014.09.12

Dažnam žmogui, išgirdusiam žodį ar diagnozę „vėžys“, iškart kyla asociacija su mirtimi. Tačiau šiuolaikinė medicina yra tiek pažengusi, kad taikant modernius metodus galima anksti diagnozuoti ir sėkmingai išgydyti onkologines ligas. Viena iš tokių ligų grupių – limfomos.
1832 metais Tomas Hodžkinas paskelbė pirmąjį limfomos apibūdinimą. Nuo to laiko buvo aprašyta ir suklasifikuota daug limfomos formų. Limfoma yra baltųjų kraujo ląstelių (limfocitų) vėžinis susirgimas, kuomet dėl tam tikrų priežasčių pakitę limfocitai pradeda nekontroliuojamai daugintis. Tai – dažniausia kraujo onkologinė liga. Nors šiuo metu limfomos klasifikuojamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos sukurtą sistemą, tačiau vis dar išlikęs limfomų skirstymas į dvi grupes pagal histologinius ir morfologinius požymius: Hodžkino limfomos ir ne Hodžkino limfomos. Šios ligų grupės taip pat skiriasi savo eiga.

Hodžkino limfomos išsiskiria specifinėmis ligai būdingomis ląstelėmis. Ši limfomų rūšis būdingesnė jauno amžiaus (20–30 metų) žmonėms. Tikslios šios ligos priežastys nėra žinomos, tačiau mokslininkai yra linkę manyti, kad Hodžkino limfomos riziką didina ŽIV, Epšteino-Baro virusas (dažniausiai užsikrečiama per seiles), šeimoje diagnozuota Hodžkino limfoma, taip pat imunosupresinės būklės (imuninės sistemos nusilpimas). Liga dažniausiai pasireiškia viršutinių kūno dalių limfinių mazgų padidėjimu (neskausmingu), bendru negalavimu, karščiavimu, nuovargiu, naktiniu prakaitavimu bei svorio kritimu.
Ne Hodžkino limfomomis dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės (60–65 metų). Šios limfomų rūšies riziką didina ne tik Epšteino-Baro virusas, ŽIV infekcijos, paveldimumas, bet ir pūslelinė bei Helicobacter pylori infekcija, kuri sukelia skrandžio opas ir kitas virškinimo sistemos ligas. Kitaip nei Hodžkino limfomų atveju, liga labiau linkusi plisti už limfinių mazgų į kitus organus. Simptomai yra panašūs į Hodžkino limfomų: bendras negalavimas, neskausmingas limfmazgių padidėjimas, karščiavimas, svorio kritimas ir kt.
Liga diagnozuojama atlikus apžiūrą, kraujo tyrimus, krūtinės rentgeno nuotrauką ir biopsiją. Limfomos gydymas apima chemoterapiją, radioterapiją, tikslinę terapiją, biologinę terapiją ir gydymą, siekiant pašalinti baltymus iš kraujo. Tikslinėje terapijoje naudojamos medžiagos, kurios veikia tik vėžines ląsteles, nepakenkdamos normalioms ląstelėms. Biologinės terapijos metu padidinamas organizmo gebėjimas kovoti su vėžiu. Onkologinėje praktikoje, jei nepasireiškia ligos simptomai, gydymas gali būti atidėtas (tai vadinama anglišku terminu „watchful waiting“, kas pažodžiui reikštų „budrus laukimas“).
Sveikatos specialistai skaičiuoja, kad per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 300 naujų limfomos atvejų. Džiugu tai, kad daugelis pacientų yra pagydomi. Tad svarbu neignoruoti savo sveikatos ir savijautos, o pajautus vienus ar kitus negalavimus eiti pasitikrinti, nes ankstyva diagnostika didina sėkmingo pasveikimo tikimybę. Tai galioja ne tik limfomoms, bet ir visoms kitoms ligoms. Apskritai, žmogaus organizmas yra visuma sudėtingų sistemų, kurios viena nuo kitos yra priklausomos. Todėl vienos ligos gali turėti įtakos kitų sutrikimų atsiradimui. Tai tinka ir onkologinėms ligoms: infekcija gali nulemti vėžinių susirgimų išsivystymą, todėl svarbu kaip įmanoma saugoti ir stiprinti savo sveikatą visais aspektais.

Parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Mekšriūnaitė

back   Atgal

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2024 metų kovas
Pr A T K Pn Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarp tarp

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras
Studentų g. 45 A, LT-08107, Vilnius 
Mob. tel. 8 650 80324
El. paštas smlpc@hi.lt
Svetainė www.smlpc.lt

Duomenys apie Higienos institutą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111958286.

 

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos