Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

LtIEng
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

 

 

 

Su mumis galima susisiekti:

Mob. tel. 8 650 80324
El. paštu smlpc@hi.lt

 

 

Aplinkos sveikata
Europos aplinkos ir sveikatos procesas
Aplinkos oras
Būstas
Klimatas ir sveikata
Maudyklos
Transportas, sveikata ir aplinka
Vandens ir sveikatos protokolas
Neinfekcinių ligų profilaktika
Ligų profilaktika
Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai
Sužalojimų prevencija
Aplinkos ir sveikatos rodikliai
Mityba ir fizinis aktyvumas
Mityba
Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai
Maisto sauga
Mitybos duomenų bazė
Maisto produktų cheminės sudėties duomenų bankas
Maisto produktų sudėties stebėsena
Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
Codex Alimentarius komisija (CAC)
Fizinis aktyvumas
Žindymo skatinimo komitetas
Sveikatos mokymas
Renginiai
Patarimai
Patirties sklaida
„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis
Ugdymo ir mokymo ataskaitos
Vaikų sveikatos stiprinimas
Aktyvi mokykla
Edukaciniai filmukai sveikatos stiprinimo temomis
Informaciniai socialinės reklamos filmukai 5-12 klasių mokiniams
Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose
Sveikatą stiprinanti mokykla
Geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo gerųjų praktikų portalai
Naujienos
Aktualijos
Nuotraukų galerija
Radijo laidos
Pranešimai žiniasklaidai
Paslaugos
Privalomasis mokymas
Registracija į nuotolinius privalomojo higienos mokymo kursus ir (ar) atestaciją
Paslaugos
Programos ir projektai
Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai
Tarptautiniai projektai
Valstybinės programos
Renginiai
Būsimi renginiai
Įvykę renginiai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas vandenyje – nauda sveikatai 2023.09.18

Vaikščiojimas yra pati patogiausia fizinio aktyvumo forma, kuriai nereikia jokios specialios įrangos ar vietos. Dauguma žmonių vaikšto tam, kad išliktų fiziškai aktyvūs. Tačiau kai kuriems žmonėms, pavyzdžiui, tiems, kuriuos kankina kelio, klubo skausmai, turintiems didelį antsvorį ar nutukusiems, vaikščioti gali būti nepatogu. O žiemą dėl šaltoko oro daugelyje šalies vietų vaikščiojimas lauke gali būti nemalonus – kartais net pavojingas. Vandens treniruotė ar pats paprasčiausias plaukimas šiltame uždarame baseine, bet kokiame vandens telkinyje šiltu metų laiku gali būti patraukli alternatyva.

img   Plačiau
Pasaulinės bėgimo dienos siekis – didinti motyvaciją bėgioti 2023.06.02

Higienos institutas primena, kad Pasaulinė bėgimo diena pirmą kartą pažymėta 2009 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir nuo tol minima kiekvienų metų pirmąjį birželio trečiadienį. Pasaulinės bėgimo dienos tikslas – skatinti žmones bėgioti ir būti sveikesnius. 2023 m. ši diena minima birželio 7-ąją, jos siekis – didinti motyvaciją bėgioti.

img   Plačiau
Lipimas laiptais – naudinga kasdienė fizinė veikla 2023.03.20

Sėdimas gyvenimo būdas, ilgas sėdėjimas darbe ir mažas bendras fizinis aktyvumas vis labiau plinta ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kartu nuosekliai auga sergamumas lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Bendrosiose fizinio aktyvumo rekomendacijose siūloma, kad „suaugusieji per savaitę turėtų užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla bent 150–300 minučių arba bent 75–150 minučių didelio intensyvumo aerobine veikla, arba turėtų būti atliekamas šių dviejų skirtingo aktyvumo veiklų (vidutinio ir didelio intensyvumo) lygiavertis derinys“. Padidinus gyventojų fizinio aktyvumo lygį ir ypač paskatinus mažiausiai fiziškai aktyvius žmones užsiimti reguliaria fizine veikla (iš pradžių net ir nedidelio intensyvumo) ir taikant kitas prevencijos intervencijas, būtų galima reikšmingai pagerinti visos suaugusiųjų populiacijos sveikatą. Kaip rašoma daugelio šalių, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijose, fizinis aktyvumas per dieną gali būti kaupiamas trumpesniais intervalais (pavyzdžiui, po 10 ar 15 minučių), kol pasiekiami rekomenduojami dydžiai. Bendram fiziniam aktyvumui padidinti tinka pati paprasčiausia veikla: vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiu ar kita mechanine transporto priemone, o ne vairuoti automobilį; lipti laiptais, o ne keltis liftu ar eskalatoriumi; trumpinti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint namuose ar darbo vietose; bendruomenėse organizuoti ilgalaikes, nemokamas fizinio aktyvumo veiklas ir pan.  

img   Plačiau
Pasaulinę bėgimo dieną − skatinimas pajudėti dėl savo fizinės ir psichinės sveikatos 2022.05.27

Kiekvienais metais pirmąjį birželio trečiadienį minima Pasaulinė bėgimo diena. 2022 metais tai – birželio 1 diena. Ši diena iš pradžių buvo švenčiama kaip nacionalinė bėgimo diena Jungtinėse Amerikos Valstijose. Oficialiai Pasaulinė bėgimo diena buvo įtvirtinta 2016 m. birželio 1-ąją. Bėgimo dienos metu įvairiais būdais propaguojama paprasta, pigi ir efektyvi fizinė veikla – bėgimas, taip skatinant kiekvieną žmogų pajudėti savo fizinės ir psichinės sveikatos labui. 2021 m. Pasaulinės bėgimo dienos paminėjimas buvo daug sudėtingesnis dėl COVID-19 pandemijos. Daugelis tradicinių renginių buvo visiškai sustabdyti dėl karantino, komendanto valandos ar griežtų asmeninės apsaugos rekomendacijų, todėl šios dienos renginiuose dalyvavome su virtualia komanda arba prisidėjome prie įvairių iniciatyvų socialiniuose tinkluose. Šiuo metu pandemijai slopstant vėl galime saugiai paminėti Pasaulinę bėgimo dieną bent keliais skirtingais būdais.

img   Plačiau
Judėjimo sveikatos labui diena: judėkime išradingai ir sistemingai 2022.05.05

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) primena, kad gegužės 10 d. visame pasaulyje minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Šios dienos minėjimo pradžią 2000 m. inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), o nuo 2002 metų minėjimai organizuojami daugumoje pasaulio valstybių. PSO ragina įvairiais renginiais, mankštomis ir akcijomis skatinti piliečių fizinį aktyvumą, kaip vieną iš svarbiausių kovos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis priemonių. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių ir dalyje sparčiai besivystančių pasaulio šalių šios ligos jau pasiekė epidemijos lygį. To priežastimi gali būti spartūs gyvenimo pokyčiai, susiję su sėdimu gyvenimo būdu tiek namuose, tiek darbe, nuolat mažėjančiu fiziniu aktyvumu, kurį ypač padidino pasaulinė pandemija, intensyviu informacinės ir komunikacinės technikos naudojimu darbe bei buityje, nesveika ir nesaikinga mityba bei didėjančiu antsvoriu ir nutukimu. Todėl visame ekonomiškai išsivysčiusiame pasaulyje mokslininkai bei medicinos praktikai aktyviai ieško efektyvių, paprastų ir nebrangių sveikatos išsaugojimo būdų. Mokslinių įrodymų tikrai pakanka tvirtinti, kad vienas iš patikimų lėtinių neinfekcinių susirgimų prevencijos būdų – fizinis aktyvumas.

img   Plačiau
Pasaulinę bėgimo dieną – dėmesys fizinei veiklai 2021.05.27

Sveikatos mokymo ir ligų  prevencijos centras primena, kad Pasaulinė bėgimo diena minima kiekvienais metais, pirmąjį birželio trečiadienį. 2021 metais tai – birželio 2 diena. Pasaulinė bėgimo diena iš pradžių buvo švenčiama kaip nacionalinė bėgimo diena Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pirmą kartą jos paminėjimą 2009 m. organizavo JAV bėgimo entuziastai, profesionalai, visame pasaulyje žinomas Sporto medicinos koledžas (JAV) bei įvairios kitos nacionalinės ir tarptautinės bėgimo organizacijos. Oficialiai Pasaulinė bėgimo diena buvo įsteigta 2016 m. birželio 1-ąją, kai daugiau nei 2,5 milijono žmonių iš 177 šalių įsipareigojo nubėgti daugiau kaip 9,2 milijono mylių. Bėgimo dienos metu įvairiais būdais propaguojama paprasta, pigi ir efektyvi fizinė veikla – bėgimas, taip skatinant kiekvieną žmogų pajudėti ne tik fizinės, bet ir psichinės sveikatos labui. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sistemingai taikoma ši fizinė veikla patikimai padeda sumažinti nerimo ir depresijos atvejų.

img   Plačiau
Praktiški ir naudingi patarimai minint tarptautinę Judėjimo sveikatos labui dieną 2021.05.07

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad gegužės 10 d. visame pasaulyje paprastai minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Šios dienos minėjimą dar 2000 m. inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir šios iniciatyvos įsteigimas buvo moksliškai pagrįstas PSO ataskaitos išvadomis. PSO ataskaitos išvadose buvo nurodyta, kad svarbiausios lėtinių neinfekcinių ligų (toliau – LNL) plitimo ir didelio mirtingumo nuo jų priežastys yra nesveika mityba, rūkymas, alkoholio vartojimas ir mažas fizinis aktyvumas. Fizinis pasyvumas pagal reikšmę yra ketvirta iš svarbiausių mirties priežasčių visame pasaulyje. Todėl nuo 2003 m. gegužės 10 d. kasmet per tarptautinę Judėjimo sveikatos labui dieną PSO valstybės narės raginamos visokeriopai skatinti fizinę veiklą nacionaliniu bei tarptautiniu lygiu. Tačiau praėję ir šie metai yra ypač sudėtingi dėl COVID-19 pandemijos ir kiekviena atskira valstybė narė turi planuoti ir organizuoti veiklas pagal situaciją.

img   Plačiau
Paruošta informacinė medžiaga visuomenei „Fizinis aktyvumas pandemijos metu“ 2021.01.25

Kiekvieną vakarą mes naršome po interneto portalus, klausome žinių ar skaitome įvairias nuomones, ieškodami ženklų, kad pandemija jau atsitraukia. Deja, naujų koronaviruso (SARS-CoV-2) sukeltos ligos atvejų nemažėja, o kai kuriose šalyse toliau daugėja. Daug žmonių gydoma ligoninėse, o kritinės būklės pacientai intensyviai gydomi reanimacijoje. Didelis mokslo pažangos ir ypač aukštų technologijų sukurtas gėris, teikiantis vilties – vakcina. Visas pasaulis taiko įvairiausias priemones visuomenei nuo viruso apsaugoti: masiškai testuoja gyventojus, įveda visišką ar dalinį karantiną arba komendanto valandą, visur dėvimos asmeninės apsaugos priemonės, nuolatos laikomasi socialinės distancijos, labai reikšmingai pakito darbo ir ugdymo procesai ir visa socialinė elgsena ir t. t.

img   Plačiau
Spalio 16-ąją minima Pasaulinė stuburo diena 2020.10.15

Kiekvienais metais spalio 16-ąją minima Pasaulinė stuburo diena, skirta informuoti apie didžiulę stuburo skausmo bei negalios naštą visame pasaulyje ir dar kartą pabrėžti stuburo sveikatos ir funkcijos, geros savijautos bei asmens gerovės sąsajas. Dalyvaujant įvairių sričių sveikatos specialistams (reabilitacijos ir kineziterapijos, manualinės terapijos, visuomenės sveikatos ir kitiems) bei pacientams ši diena minima kiekviename žemyne. Koronaviruso pandemija neabejotinai paveikė žmones visame pasaulyje, o buvęs ir vėl kai kuriose šalyse ir regionuose įvedamas karantinas ar kiti griežti apribojimai labai paveikė žmonių galimybes išlikti fiziškai aktyvius. Minint šią datą žmonės raginami tinkamai prižiūrėti stuburą ir išlikti fiziškai aktyvūs, išmoningai skatinamas fizinis aktyvumas, koreguojama laikysena, mokoma taisyklingo daiktų kėlimo bei nešimo ir kalbama apie tinkamas darbo sąlygas.

img   Plačiau
Pasaulinės artrito dienos kampanijos šūkis – „Viskas tavo rankose – laikas veikti“ 2020.10.09

Visame pasaulyje milijonai žmonių serga artritu, jų gyvenimas dažnai būna paženklintas nuolatinio sąnarių skausmo ir uždegimo. Todėl spalio 12-oji yra minima kaip Pasaulinė artrito diena, skirta padidinti žmonių supratimą bei pagilinti žinias apie šią ligų grupę ir jos poveikį sergančiųjų bei jų artimųjų gyvenimams. Ši diena buvo pradėta minėti 1996 m. Tarptautinės artrito ir reumato asociacijos (angl. Arthritis and Rheumatism International – ARI) iniciatyva. 2020 metų EULAR (angl. European League Against Rheumatism – EULAR) organizuojamos kampanijos šūkis – „Viskas tavo rankose – laikas veikti“. Kaip teigia dienos renginių organizatoriai, Pasaulinė artrito diena yra tinkamas laikas apsižvalgyti, išeiti ir padėti šalia mūsų kenčiantiems nuo šios ligų grupės žmonėms. Ypač dabar, koronaviruso pandemijos sąlygomis. Jeigu turite giminaičių, draugų, kaimynų ar bendradarbių, sergančių šiomis lėtinėmis ligomis, ši diena neabejotinai tinkama pasidomėti jų padėtimi ir padėti jiems apsipirkti, susitvarkyti namus, išsiskalbti, pasivaikščioti ar kt. Visi šie, regis, paprasti dalykai gerokai apsunkina sergančiojo kasdienį gyvenimą.

img   Plačiau
Kviečiame skaityti naują lankstuką „Važinėti dviračiu naudinga sveikatai“Kviečiame skaityti naują lankstuką „Važinėti dviračiu naudinga sveikatai“ 2020.09.16
 Ar joga gerina sveikatą? Ar joga gerina sveikatą? 2020.06.19
Pasaulinę bėgimo dieną pasitinkantPasaulinę bėgimo dieną pasitinkant 2020.05.29
Kaip paminėti Pasaulinę šiaurietiškojo ėjimo dieną per pandemijąKaip paminėti Pasaulinę šiaurietiškojo ėjimo dieną per pandemiją 2020.05.12
Kūrybingai ir išradingai paminėkime Judėjimo sveikatos labui dienąKūrybingai ir išradingai paminėkime Judėjimo sveikatos labui dieną 2020.05.08
Diena be lifto per karantinąDiena be lifto per karantiną 2020.04.24
Mankštinamės namuose koronaviruso (COVID-19) pandemijos metuMankštinamės namuose koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu 2020.04.14
Pasaulinės stuburo dienos tema  – „Išlaikykime stuburą funkcionalų“!Pasaulinės stuburo dienos tema – „Išlaikykime stuburą funkcionalų“! 2019.10.15
Pasaulinės artrito dieną organizuojamos kampanijos šūkis – „Laikas veikti“Pasaulinės artrito dieną organizuojamos kampanijos šūkis – „Laikas veikti“ 2019.10.10
Kviečiame skaityti lankstuką „Nepamirškite treniruotės su šokdyne“Kviečiame skaityti lankstuką „Nepamirškite treniruotės su šokdyne“ 2019.08.02

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2024 metų kovas
Pr A T K Pn Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarp tarp

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras
Studentų g. 45 A, LT-08107, Vilnius 
Mob. tel. 8 650 80324
El. paštas smlpc@hi.lt
Svetainė www.smlpc.lt

Duomenys apie Higienos institutą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111958286.

 

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos