Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

LtIEng
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

 

 

 

Su mumis galima susisiekti:

Mob. tel. 8 650 80324
El. paštu smlpc@hi.lt

 

 

Aplinkos sveikata
Europos aplinkos ir sveikatos procesas
Aplinkos oras
Būstas
Klimatas ir sveikata
Maudyklos
Transportas, sveikata ir aplinka
Vandens ir sveikatos protokolas
Neinfekcinių ligų profilaktika
Ligų profilaktika
Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai
Sužalojimų prevencija
Aplinkos ir sveikatos rodikliai
Mityba ir fizinis aktyvumas
Mityba
Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai
Maisto sauga
Mitybos duomenų bazė
Maisto produktų cheminės sudėties duomenų bankas
Maisto produktų sudėties stebėsena
Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
Codex Alimentarius komisija (CAC)
Fizinis aktyvumas
Žindymo skatinimo komitetas
Sveikatos mokymas
Renginiai
Patarimai
Patirties sklaida
„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis
Ugdymo ir mokymo ataskaitos
Vaikų sveikatos stiprinimas
Aktyvi mokykla
Edukaciniai filmukai sveikatos stiprinimo temomis
Informaciniai socialinės reklamos filmukai 5-12 klasių mokiniams
Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose
Sveikatą stiprinanti mokykla
Geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo gerųjų praktikų portalai
Naujienos
Aktualijos
Nuotraukų galerija
Radijo laidos
Pranešimai žiniasklaidai
Paslaugos
Privalomasis mokymas
Registracija į nuotolinius privalomojo higienos mokymo kursus ir (ar) atestaciją
Paslaugos
Programos ir projektai
Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai
Tarptautiniai projektai
Valstybinės programos
Renginiai
Būsimi renginiai
Įvykę renginiai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatas ir sveikata
Pasaulinė aplinkos sveikatos diena: kiekvieną dieną stengiamės apsaugoti kiekvieno žmogaus sveikatą! 2023.09.26

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras primena, kad kasmet rugsėjo 26-ąją minima Pasaulinė aplinkos sveikatos diena. Šios dienos minėjimą 2011 metais inicijavo Tarptautinė aplinkos sveikatos federacija (IFEH), siekdama didinti informuotumą apie aplinkos poveikį mūsų sveikatai ir gerovei. Tai yra priminimas asmenims, bendruomenėms ir organizacijoms imtis aktyvių veiksmų siekiant apsaugoti ir išsaugoti aplinką sveikesnei ateičiai. 

„Pasaulinė aplinkos visuomenės sveikata: kiekvieną dieną stengiamės apsaugoti kiekvieno sveikatą!“ – tokia 2023 metų Pasaulinės aplinkos sveikatos dienos tema. Šios dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aplinkos problemas ir jų poveikį žmonių sveikatai.

img   Plačiau
Rekomendacijos karščiui jautriems žmonėms 2023.08.04

Prognozuojant savaitgalį artėjantį karštį, specialistai rekomenduoja, kaip apsisaugoti nuo karščio keliamų grėsmių.

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado). Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.

img   Plačiau
PASYFO programėlė – individuali apsauga žiedadulkėms jautriems žmonėms 2023.06.15

Higienos instituto specialistai pataria žiedadulkėms jautriems žmonėms nuolat ar bent periodiškai naudotis nemokama mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Ši programėlė prieinama vartotojams, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.

img   Plačiau
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2022–2023 m. ataskaita 2023.05.31

Higienos institutas, vadovaudamasis Visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai sistemos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. V-386/D1-391, (toliau – Aprašas), parengė 2022 m. balandžio 1 d. – 2023 m. balandžio 1 d. visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir taikytas prevencines priemones, tarp jų ir visuomenės informavimą, ataskaitą (toliau – Ataskaita).

img   Plačiau
Svarbi informacija žiedadulkėms alergiškiems žmonėms 2023.04.25

Higienos institutas informuoja, kad, remiantis Personaline alergijos simptomų prognozavimo sistema (PASYFO), alergijos žiedadulkėms rizika šiuo metu yra labai didelė. Alergijos rizika apskaičiuojama atsižvelgiant į augalų žydėjimo intensyvumą, oro sąlygų parametrus ir oro cheminės sudėties duomenis, pavyzdžiui, oro taršą ir oro kokybės duomenis (ozoną, sieros dioksidą, azoto dioksidą ir kietąsias daleles).

img   Plačiau
Perspėjimas apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kaitrą 2022.08.24

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja dėl kaitros. 2022 m. rugpjūčio 25–26 dienomis daugiausia pietinėje ir vakarinėje šalies dalyje aukščiausia oro temperatūra sieks 30–33 laipsnius karščio.

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado). Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.

img   Plačiau
PASYFO programėlė – prevencinė priemonė nuo žiedadulkių neigiamo poveikio 2022.08.12

Tarptautinė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos, Latvijos universiteto, Vienos medicinos universiteto ir Suomijos meteorologijos instituto mokslininkų ir specialistų komanda, dirbanti aerobiologijos srityje ir jau daugiau nei 10 metų tirianti bei analizuojanti oro alergenų (daugiausia žiedadulkių) sklaidą ir poveikį sveikatai, sukūrė unikalią personalizuotą alergijos simptomų prognozės sistemą (angl. Personal Alergy Symptoms Forecasting System (PASYFO) (www.pasyfo.lt). Ši sistema įtraukta į Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paslaugas.

Specialistai pataria nuolat ar bent periodiškai naudotis mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.

 

img   Plačiau
Rekomendacijos, kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai 2022.06.07

Žiedadulkės nepaiso jokių sienų ir dėl savo lengvos struktūros esant palankioms sinoptinėms sąlygoms gali būti pernešamos tūkstančius kilometrų. Dėl klimato kaitos Lietuvoje pailgėjo augalų vegetacinis periodas. Vieni augalai žydi ilgiau, kiti pradeda žydėti anksčiau. Tad dėl klimato nepastovumo, žydėjimo sezoninių pokyčių laikotarpį, kai žiedadulkių koncentracija ore yra didžiausia, nustatinėti tampa vis sunkiau.

Žmonių įsijautrinimas žiedadulkėms priklauso nuo augalų rūšies bei žiedadulkių koncentracijos ore. Stipriausia reakcija fiksuojama esant didžiausiai augalo žiedadulkių koncentracijai. Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų augalų oru sklindančios žiedadulkės.

img   Plačiau
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2021-2022 m. ataskaita 2022.05.25

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, vadovaudamasis Visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai sistemos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. V-386/D1-391, (toliau – Aprašas) parengė 2021 m. balandžio 1 d. – 2022 m. balandžio 1 d. visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir taikytas prevencines priemones, tarp jų ir visuomenės informavimą, ataskaitą (toliau – Ataskaita).

img   Plačiau
Kaitra sugrįžo. Kaip saugotis karščio? 2021.07.26

2021 m. liepos 26 d. daugelyje rajonų aukščiausia temperatūra sieks 30–32 laipsnius karščio. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistai primena, kad karštis gali paveikti kiekvieno  žmogaus  sveikatą,  tačiau  kai  kuriems  kyla  didesnė  rizika nei daugeliui: kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, nes jie jautresni aukštos temperatūros poveikiui, 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, asmenims, turintiems antsvorio, dirbantiems sunkų fizinį darbą, sergantiems įvairiomis ligomis (endokrininėmis, inkstų, širdies kraujagyslių).

Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado).

 

 

img   Plačiau
Specialistų rekomendacijos, kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėmsSpecialistų rekomendacijos, kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms 2021.07.09
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2020-2021 m. ataskaitaParengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2020-2021 m. ataskaita 2021.05.20
Aktuali informacija alergiškiems asmenims apie žiedadulkių sklaidą Aktuali informacija alergiškiems asmenims apie žiedadulkių sklaidą 2021.05.19
Sveikatos patarimai esant karščiams COVID–19 protrūkio metuSveikatos patarimai esant karščiams COVID–19 protrūkio metu 2020.08.19
Kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėmsKaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms 2020.08.10
PSO rekomendacijos karščių metu esant COVID-19 protrūkiui bei karščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumuiPSO rekomendacijos karščių metu esant COVID-19 protrūkiui bei karščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumui 2020.06.19
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2019-2020 m. ataskaitaParengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2019-2020 m. ataskaita 2020.05.29
Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai 2019.09.25
Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos (PASYFO) programėlė − individuali apsauga  žiedadulkėms jautriems žmonėms Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos (PASYFO) programėlė − individuali apsauga žiedadulkėms jautriems žmonėms 2019.06.25
Karštą dieną visuomenės sveikatos specialistai rekomenduojaKarštą dieną visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja 2019.06.25

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2024 metų kovas
Pr A T K Pn Š S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarp tarp

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras
Studentų g. 45 A, LT-08107, Vilnius 
Mob. tel. 8 650 80324
El. paštas smlpc@hi.lt
Svetainė www.smlpc.lt

Duomenys apie Higienos institutą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111958286.

 

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos