Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

LtIEng
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

 

 

 

Su mumis galima susisiekti:

Mob. tel. 8 650 80324
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

 

Aplinkos sveikata
Europos aplinkos ir sveikatos procesas
Aplinkos oras
Būstas
Klimatas ir sveikata
Maudyklos
Transportas, sveikata ir aplinka
Vandens ir sveikatos protokolas
Neinfekcinių ligų profilaktika
Ligų profilaktika
Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai
Sužalojimų prevencija
Aplinkos ir sveikatos rodikliai
Mityba ir fizinis aktyvumas
Mityba
Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai
Maisto sauga
Mitybos duomenų bazė
Maisto produktų cheminės sudėties duomenų bankas
Maisto produktų sudėties stebėsena
Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
Codex Alimentarius komisija (CAC)
Fizinis aktyvumas
Žindymo skatinimo komitetas
Sveikatos mokymas
Renginiai
Patarimai
Patirties sklaida
„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis
Ugdymo ir mokymo ataskaitos
Vaikų sveikatos stiprinimas
Aktyvi mokykla
Edukaciniai filmukai sveikatos stiprinimo temomis
Informaciniai socialinės reklamos filmukai 5-12 klasių mokiniams
Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose
Sveikatą stiprinanti mokykla
Geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo gerųjų praktikų portalai
Naujienos
Aktualijos
Nuotraukų galerija
Radijo laidos
Pranešimai žiniasklaidai
Paslaugos
Privalomasis mokymas
Registracija į nuotolinius privalomojo higienos mokymo kursus ir (ar) atestaciją
Paslaugos
Programos ir projektai
Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai
Tarptautiniai projektai
Valstybinės programos
Renginiai
Būsimi renginiai
Įvykę renginiai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klimatas ir sveikata
Perspėjimas apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kaitrą 2022.08.24

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja dėl kaitros. 2022 m. rugpjūčio 25–26 dienomis daugiausia pietinėje ir vakarinėje šalies dalyje aukščiausia oro temperatūra sieks 30–33 laipsnius karščio.

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado). Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.

img   Plačiau
PASYFO programėlė – prevencinė priemonė nuo žiedadulkių neigiamo poveikio 2022.08.12

Tarptautinė Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos, Latvijos universiteto, Vienos medicinos universiteto ir Suomijos meteorologijos instituto mokslininkų ir specialistų komanda, dirbanti aerobiologijos srityje ir jau daugiau nei 10 metų tirianti bei analizuojanti oro alergenų (daugiausia žiedadulkių) sklaidą ir poveikį sveikatai, sukūrė unikalią personalizuotą alergijos simptomų prognozės sistemą (angl. Personal Alergy Symptoms Forecasting System (PASYFO) (www.pasyfo.lt). Ši sistema įtraukta į Koperniko atmosferos stebėjimo tarnybos (CAMS) paslaugas.

Specialistai pataria nuolat ar bent periodiškai naudotis mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.

 

img   Plačiau
Rekomendacijos, kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai 2022.06.07

Žiedadulkės nepaiso jokių sienų ir dėl savo lengvos struktūros esant palankioms sinoptinėms sąlygoms gali būti pernešamos tūkstančius kilometrų. Dėl klimato kaitos Lietuvoje pailgėjo augalų vegetacinis periodas. Vieni augalai žydi ilgiau, kiti pradeda žydėti anksčiau. Tad dėl klimato nepastovumo, žydėjimo sezoninių pokyčių laikotarpį, kai žiedadulkių koncentracija ore yra didžiausia, nustatinėti tampa vis sunkiau.

Žmonių įsijautrinimas žiedadulkėms priklauso nuo augalų rūšies bei žiedadulkių koncentracijos ore. Stipriausia reakcija fiksuojama esant didžiausiai augalo žiedadulkių koncentracijai. Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų augalų oru sklindančios žiedadulkės.

img   Plačiau
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2021-2022 m. ataskaita 2022.05.25

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, vadovaudamasis Visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai sistemos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. V-386/D1-391, (toliau – Aprašas) parengė 2021 m. balandžio 1 d. – 2022 m. balandžio 1 d. visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir taikytas prevencines priemones, tarp jų ir visuomenės informavimą, ataskaitą (toliau – Ataskaita).

img   Plačiau
Kaitra sugrįžo. Kaip saugotis karščio? 2021.07.26

2021 m. liepos 26 d. daugelyje rajonų aukščiausia temperatūra sieks 30–32 laipsnius karščio. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistai primena, kad karštis gali paveikti kiekvieno  žmogaus  sveikatą,  tačiau  kai  kuriems  kyla  didesnė  rizika nei daugeliui: kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, nes jie jautresni aukštos temperatūros poveikiui, 65 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms, asmenims, turintiems antsvorio, dirbantiems sunkų fizinį darbą, sergantiems įvairiomis ligomis (endokrininėmis, inkstų, širdies kraujagyslių).

Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado).

 

 

img   Plačiau
Specialistų rekomendacijos, kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms 2021.07.09

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos informuoja, kad liepos 10-os dieną aukščiausia temperatūra daugelyje rytinių rajonų sieks 30–32 °C. Liepos 11-os dieną 30 °C kaitra išliks rytiniame šalies pakraštyje. Liepos 12–14 d. dienomis 30–33 °C kaitra vėl bus daugelyje šalies rajonų. 

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado). Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.

img   Plačiau
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2020-2021 m. ataskaita 2021.05.20

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, vadovaudamasis Visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai sistemos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. V-386/D1-391, (toliau – Aprašas) parengė 2020 m. balandžio 1 d. – 2021 m. balandžio 1 d. visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir taikytas prevencines priemones, tarp jų ir visuomenės informavimą, ataskaitą (toliau – Ataskaita).

img   Plačiau
Aktuali informacija alergiškiems asmenims apie žiedadulkių sklaidą 2021.05.19

Gegužės mėnesį Lietuvoje jau sužydėjo daugelis medžių. Ore pasklido vietinių klevų, uosių, ąžuolų, tuopų bei beržų žiedadulkės, atkeliaujančios iš šiauriau Lietuvos esančių teritorijų, tačiau žiedadulkių koncentracija ore šiomis lietingomis dienomis yra žema.

Oru plintančios žiedadulkės – svarbus išorinis aeroalergenas, kuris žiedadulkėms jautriems žmonėms sukelia alerginio rinito požymius. Tokie asmenys turėti žinoti, kad medžių žiedadulkės pasižymi sinerginiu poveikiu sveikatai. Tai reiškia, kad kelių tipų alergenai, veikdami kartu, sukelia didesnį poveikį, dar vadinamą kryžminėmis reakcijomis, todėl alergenams jautrūs asmenys gegužės mėnesį gali pastebėti stipresnę alergijos raišką.

img   Plačiau
Sveikatos patarimai esant karščiams COVID–19 protrūkio metu 2020.08.19

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija parengė leidinį „Sveikatos patarimai esant karščiams COVID – 19 protrūkio metu“. Karštu oru svarbu vėsintis, kad būtų išvengta neigiamo karščio poveikio sveikatai.

Kiekvieną vasarą didelis karštis neigiamai veikia daugelio žmonių sveikatą: ypač kenčia vyresnio amžiaus žmonės, kūdikiai, žmonės, dirbantys lauke bei sergantys lėtinėmis ligomis. Karštis gali sukelti didžiulį nuovargį ir šilumos smūgį, taip pat gali paūmėti esamos ligos, tokios kaip širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligos ar psichinės sveikatos problemos.

img   Plačiau
Kaip apsisaugoti karščiui jautriems žmonėms 2020.08.10

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos informuoja, kad rugpjūčio 10 d. karšti orai tęsis, kaitros rodiklis (kai tris dienas iš eilės aukščiausia oro temperatūra siekia ir viršija 30 °C) bus pasiektas didesnėje nei trečdalis šalies teritorijoje.

Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado). Atsižvelgdami į tai, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai.

img   Plačiau
PSO rekomendacijos karščių metu esant COVID-19 protrūkiui bei karščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumuiPSO rekomendacijos karščių metu esant COVID-19 protrūkiui bei karščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumui 2020.06.19
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2019-2020 m. ataskaitaParengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2019-2020 m. ataskaita 2020.05.29
Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną − dėmesys klimato kaitai 2019.09.25
Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos (PASYFO) programėlė − individuali apsauga  žiedadulkėms jautriems žmonėms Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos (PASYFO) programėlė − individuali apsauga žiedadulkėms jautriems žmonėms 2019.06.25
Karštą dieną visuomenės sveikatos specialistai rekomenduojaKarštą dieną visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja 2019.06.25
Karščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumuiKarščio ir kaitros poveikis sergamumui ir mirtingumui 2018.06.17
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2018-2019 m. ataskaitaParengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2018-2019 m. ataskaita 2019.05.02
Klimato duomenų bazė – galingas įrankis ir neribotos galimybės aplinkos sveikataiKlimato duomenų bazė – galingas įrankis ir neribotos galimybės aplinkos sveikatai 2019.03.28
Svarbi informacija alergiškiems gyventojamsSvarbi informacija alergiškiems gyventojams 2019.03.15
Parengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2018 metų ataskaitaParengta visuomenės informavimo apie klimato pokyčius, jų keliamas grėsmes žmonių sveikatai 2018 metų ataskaita 2018.12.14

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2023 metų vasaris
Pr A T K Pn Š S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarp tarp

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras
Studentų g. 45 A, LT-08107, Vilnius 
Mob. tel. 8 650 80324
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

Duomenys apie Higienos institutą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111958286.

 

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos