Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

Su mumis galima susisiekti:

Tel.: (8 5) 270 0107
Faks. (8 5) 273 7397
El. paštu smlpc@smlpc.lt

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Tel. (8 5) 236 04 99

Mob. tel. 8 699 40891

 

 

Aktualijos
Vasaros belaukiant. Pasiruoškime pavasario alergijos sezonui 2018.04.24

Žiedadulkių sezonas dėl klimato kaitos prasideda vis anksčiau, o jų kiekis ore kiekvieną pavasarį didėja. Tačiau kaip anksti beprasidėtų sezonas ir kiek žiedadulkių vėjai beatneštų, mes patys galime pagerinti savo gyvenimo kokybę, kad kelis artimiausius mėnesius pavasarinė alergija kamuotų kuo mažiau. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad laiku pasitarę su gydytoju pavasarinę alergiją ištversite lengviau.

 

 

 Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata – Klimatas sveikata“ skiltyje.

Svarbi informacija žiedadulkėms jautriems gyventojams 2018.04.23

Oru plintančios žiedadulkės – svarbus išorinis aeroalergenas, kuris jautriems asmenims sukelia alerginio rinito požymius. Šiaulių universiteto aerobiologai, kurie nuolat stebi žiedadulkių kiekį ore, informuoja Lietuvos gyventojus, kad šiemet beržo žiedadulkių bus daugiau nei praėjusiais metais.

Pavasarinių alergeninių žiedadulkių koncentracija didėja. Balandžio mėnesio pabaigoje pagrindinis vaidmuo teks beržo žiedadulkėms, kurios gausiai byra saulėtomis ir sausomis dienomis net tuomet, kai naktimis žemės paviršių padengia šalnos. Šiemet beržo žiedadulkių sezonas šiek tiek vėluoja, bet prognozuojamas gausesnis nei praėjusiais metais.

Oru sklindančių žiedadulkių spektrą papildo ne tik vietinės, bet ir atkeliaujančios iš Rusijos ir Suomijos alksnio žiedadulkės. Taip pat aptinkama gluosnio, tuopos, kiparisinių augalų žiedadulkių. Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata – Klimatas sveikata“ skiltyje.

 

Išaiškinti 2017–2018 m. konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ nugalėtojai 2018.04.23

2018 m. balandžio 19–20 d. Trakuose, sveikatingumo ir pramogų centre „Trasalis“, vyko vieno iš masiškiausių 2017–2018 m. mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ finalas. Šis abejingų nepaliekantis konkursas ugdo vaikų ir mokinių gebėjimus saugoti, stiprinti savo ir kitų sveikatą bei skleisti sveikos gyvensenos principus mokyklų bendruomenėms.

Į finalą dalyviai atvyko su įdomiais, žiūrovų dėmesį prikaustančiais vaikų, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių mokyklose, komandų prisistatymais. Komandos ir jų kapitonai varžėsi sveikatos žinių konkursuose, judriosiose estafetėse. Renginio komisija net tik vertino komandų pasirodymus, bet ir rinko geriausią komandų laišką draugui sveikos gyvensenos tema. Finale dalyviai rinko konkurso „Sveikuolių sveikuoliai“ himno muziką, tad nuo šių metų sveikuolių renginiuose skambės oficialus sveikuolių himnas. Daugiau skaitykite „Vaikų sveikata – Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose“ skiltyje.

Ar žinai, kad... jei norite būti sveikesni – valgykite daugiau skaidulinių medžiagų turintį maistą 2018.04.19

Moksliniai tyrimai rodo, kad kai maiste trūksta skaidulinių medžiagų, didėja širdies ir kraujagyslių ligų, antro tipo cukrinio diabeto, storosios žarnos vėžio atsiradimo rizika, todėl sveikos mitybos specialistai ragina gyventojus vartoti daugiau šių medžiagų turinčius maisto produktus.

Neseniai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu atlikta apklausa atskleidė, jog apie du trečdaliai Lietuvos gyventojų mano, kad daug skaidulinių medžiagų yra avižų kruopose ir daržovėse bei pupelėse, tačiau apie pusė apklausos dalyvių teigė manantys, kad daug šių medžiagų yra bananuose, o apie trečdalis minėjo žuvį, bulves ir kai kuriuos kitus maisto produktus. 

Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Mityba“ skiltyje.

Vasaros belaukiant. Kaip saugiai pradėti bėgioti 2018.04.18

Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras atkreipia dėmesį, kad prieš pradedant sportuoti reikėtų tam pasiruošti. Sportas yra sveikatos šaltinis, tačiau užsiimant juo neapgalvotai ar persistengiant, galima ir pakenkti savo sveikatai. Tad ką reikėtų daryti, kad sportas atneštų maksimalią naudą pataria specialistai.

„Visi žinome, kad judėjimas gerina sveikatą ir būtų labai naudinga, jei kasdien bent pusvalandį intensyviai pavaikščiotume ar lengvai pabėgiotume, bet daugelyje šalių, tarp kurių ir Lietuva, gyventojų fizinis aktyvumas labai žemas. Ypač tai aktualu vaikams ir jaunimui, kurie, užuot pabėgioję ar pagainioję kieme kamuolį, valandų valandas sėdi prie knygų, kompiuterių ar telefonų. Todėl siekdami paskatinti gyventojus daugiau judėti, kartu su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru parengėme rekomendacijas kaip šiuo pigiu, bet efektyviu sveikatos stiprinimo būdu galėtų pasinaudoti skirtingo amžiaus žmonės – vaikai ir paaugliai, suaugusieji ir vyresniems nei 65 metai asmenys“, – sako SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas. Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas –  Fizinis aktyvumas“ skiltyje.

Įvadiniai kursai specialistams, pradedantiems verstis privalomuoju pirmosios pagalbos mokymu 2018.04.17

2018 m. balandžio 27-30 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje (Vytauto g. 87, Trakai) pagal programą ,,Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pagrindai“, 18 val. organizuojami mokami įvadiniai kursai specialistams, pradedantiems verstis privalomuoju pirmosios pagalbos mokymu. Kursų kaina 53,00 Eur. Planuojantiems dalyvauti kursuose maloniai prašome užpildyti registracijos formą ir atsiųsti el. p. valentina.naktiniene@smlpc.lt.

Kontaktiniai telefonai: (8 5) 28 55194, 8 640 44937.  

Prisidėdami prie oro taršos mažinimo, rūpinamės savo sveikata 2018.04.13

Pagal Europos aplinkos agentūros 2017 m. ataskaitą „Oro kokybė Europoje“, didelės koncentracijos oro tarša vis dar neigiamai veikia europiečių sveikatą, ypač miesto vietovėse. Nors oro kokybė pamažu gerėja, oro tarša yra didžiausias aplinkos sveikatos pavojus Europoje, o didžiausią žalą daro kietosios dalelės (KD), azoto dioksidas (NO2) ir pažemio ozonas (O3). Dėl oro taršos sukeliamų ligų prastėja gyvenimo kokybė, mažėja vidutinė gyvenimo trukmė. Maždaug 82 proc. Europos gyventojų yra veikiami KD2,5 koncentracijos, kurios lygis viršijo Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) rekomendacijose nustatytas vertes. Kietosios dalelės gali sukelti ar apsunkinti širdies ir kraujagyslių ligas, astmą ir plaučių vėžį. Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata – Aplinkos oras“ skiltyje.

Ar žinai, kad...druska aktyvuoja skonio receptorius, bet vartoti jos turėtume mažiau 2018.04.12

Neseniai Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai žino, jog daug druskos vartoti nesveika, o didžiausias jos kiekis yra bulvių traškučiuose ir maisto pramonės perdirbtuose mėsos produktuose. O ar žinote, kodėl druskos vartojimą reikia riboti, ir kaip ji veikia mūsų organizmą?

 

Daugiau skaitykite „Mityba ir fizinis aktyvumas – Mityba“ skiltyje.

Padėkime anafilaksinio šoko ištiktam žmogui 2018.04.11

Prasidedant žiedadulkių sezonui, pasitaiko vis daugiau alerginių ligų atvejų, o žinios, kaip suteikti pirmąją pagalbą anafilaksinio šoko ištiktam žmogui, gali išgelbėti gyvybę. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras pateikia rekomendacijas, ką daryti anafilaksijos atveju.

 

 Daugiau skaitykite „Aplinkos sveikata – Klimatas sveikata“ skiltyje.

Gerosios patirties sklaida: akcija ,,10 tūkstančių žingsnių kasdien: moterys eina į Romą, vyrai – į Atėnus‘‘ 2018.04.09

Jūsų dėmesiui Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės gerosios patirties skiltyje publikuojama informacija apie 2017 m. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos organizuotą akciją „10 tūkstančių žingsnių kasdien: moterys eina į Romą, vyrai – į Atėnus“. Akcijos tikslas – skatinti gyventojų fizinį aktyvumą, kasdien nueinant (nubėgant, nučiuožiant, nuplaukiant ar kitaip įveikiant) 10 tūkst. žingsnių atitinkantį atstumą. Akcija truko daugiau nei 6 mėn., per kuriuos reikėjo nueiti daugiau nei 2 mln. žingsnių (atstumą, prilygstantį keliui nuo Vilniaus iki Romos ar Atėnų). Buvo gauta 150 užpildytų akcijos dalyvių kortelių. Be tos naudos, kurią gavo kiekvienas akcijos dalyvis stiprindamas savo sveikatą, akcijos dalyviai buvo apdovanoti akcijos organizatorių ir jos rėmėjų prizais, iš kurių pagrindinis buvo savaitgalio kelionė į Romą (nugalėtojai moteriai) ir Atėnus (nugalėtojui vyrui).

Daugiau skaitykite „Sveikatos mokymas – Patirties sklaida“ skiltyje.

Parengtas lankstukas „Kaip saugiai pradėti bėgioti?“Parengtas lankstukas „Kaip saugiai pradėti bėgioti?“ 2018.04.05
Ar žinai, kad... „Rakto skylute“ pažymėti produktai – palankesni sveikatai, bet nebūtinai ekologiškiAr žinai, kad... „Rakto skylute“ pažymėti produktai – palankesni sveikatai, bet nebūtinai ekologiški 2018.04.05
Tarptautinė sporto diena, skirta plėtotei ir taikaiTarptautinė sporto diena, skirta plėtotei ir taikai 2018.04.04
Vasaros belaukiant: saugokimės ligų, plintančių per šulinių vandenįVasaros belaukiant: saugokimės ligų, plintančių per šulinių vandenį 2018.04.03
„Copernicus“ programa padės planuoti su klimato kaitos poveikiu sveikatai susijusias sveikatos priežiūros paslaugas„Copernicus“ programa padės planuoti su klimato kaitos poveikiu sveikatai susijusias sveikatos priežiūros paslaugas 2018.03.30
Lietuvos vaikų sveikata kintančioje aplinkojeLietuvos vaikų sveikata kintančioje aplinkoje 2018.03.30
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai galės pasitikrinti savo žinias apie  alkoholio ir narkotinių medžiagų poveikį žmogaus sveikataiVisuomenės sveikatos priežiūros specialistai galės pasitikrinti savo žinias apie alkoholio ir narkotinių medžiagų poveikį žmogaus sveikatai 2018.03.29
Seminaras apie naują alergijos prognozių įrankįSeminaras apie naują alergijos prognozių įrankį 2018.03.28
Ar žinai, kad... margučius reikia suvalgyti ne vėliau kaip per tris dienas?Ar žinai, kad... margučius reikia suvalgyti ne vėliau kaip per tris dienas? 2018.03.28
Ar žinai, kad vaikai gali valgyti tik kietai virtus kiaušinius? Ar žinai, kad vaikai gali valgyti tik kietai virtus kiaušinius? 2018.03.21

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2018 metų balandis
Pr A T K Pn Š S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp
tarp
Apklausa
Ar pakanka informacijos apie gripą?
tarp

 

REGISTRACIJOS INSTRUKCIJA

PASLAUGŲ KAINOS

Nerūkysiu! Kur kreiptis pagalbos?

tarp tarp

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras 
Kalvarijų g. 153, LT-08221, Vilnius 
įm. k. 191347976 
tel. (8 5) 270 0107, faks. (8 5) 273 7397 
El. paštas smlpc@smlpc.lt
Svetainė www.smlpc.lt

tarp

Sveikatos mokykla 
Vytauto g. 87, LT-21105 Trakai, 
tel. (8 528) 55 893, faks. (8 528) 55 936

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos